4 asany na zniwelowanie stresu
Współcześnie bardzo często cierpimy na nieustanny brak czasu. Życie w ciągłym biegu może doprowadzić do problemów ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Krótkotrwałe odczuwanie stresu zazwyczaj działa na nas stymulująco, jednak co innego jest w przypadku występowania chronicznych sytuacji stresowych. Spadek odporności, problemy z krążeniem, obciążenie serca to tylko jedne z wielu dolegliwości, które pojawiają się, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć chwili dla siebie i zadbać o swoje potrzeby. Najlepszym sposobem, by się zrelaksować i nauczyć eliminować negatywne emocje ze swojego życia jest praktyka jogi. Poznajcie 4 asany na zniwelowanie stresu!
Tę pozycję kojarzy każdy, nawet gdy niewiele wie o ćwiczeniach fizycznych. Jedną z najważniejszych pozycji w jodze wykonujemy w siadzie skrzyżnym. Przypomina ona znany z przedszkola siad po turecku – różni się jednak tym, że podczas lotosu stopy powinny spoczywać na udach. Kwiat lotosu polecany jest kobietom w ciąży, gdyż przygotowuje odpowiednie partie mięśniowe do porodu. Pozycja pomaga także rozluźnić i rozciągnąć spięte mięśnie ud, kolan i stóp. Ponadto lotos wzmacnia kręgosłup i utrwala prawidłową wyprostowaną postaw, a przede wszystkim eliminuje stres i wzmacnia energię organizmu!
Wykonanie pozycji psa z głową w dół jest dość proste i nie sprawi trudności nawet osobom początkującym. Należy przejść do klęku podpartego, podwinąć palce stóp i jednym płynnym ruchem unieść biodra do góry, prostując jednocześnie nogi, ramiona i plecy – nasze ciało przypomina wtedy kształtem odwróconą literę V. Adho Mukha Svanasana dotlenia mózg, dodaje energii i pomaga osobom zmagającym się z objawami depresji. Pozycja psa z głową w dół pozwala także pozbyć się napięcia zgromadzonego w górnym i dolnym odcinku kręgosłupa.
W pozycji Virabhadrasana II najważniejsze jest to, abyśmy stali pewnie i stabilnie. Przed wykonaniem ćwiczenia trzeba wziąć głęboki wdech i z wydechem zrobić szeroki rozkrok, przesuwając jednocześnie stopę w bok. Ręce i barku muszą być wyprostowane, uniesione w górze, a wewnętrzna strona dłoni skierowana ku dołowi. Poczucie stabilności i gruntu dodaje pewności siebie i odwagi. Pozycja wojownika sprzyja koncentracji oraz pozwala przywrócić spokój ducha.