7 KORZYŚCI ZDROWOTNYCH Z JEDZENIA CZEKOLADY
Czekolada to przysmak, który znany jest ludzkości od tysiącleci. Jak pokazują badania, jej spożycie zapewnia nam nie tylko niezwykle przyjemne doznania smakowe, ale także dostarcza wielu istotnych mikroskładników. Co możemy zyskać jedząc dobrą gatunkowo czekoladę w rozsądnych ilościach? Jakie korzyści zdrowotne niesie ten popularny łakoć?
- Poprawia samopoczucie
Najbardziej oczywisty i najłatwiej odczuwalny skutek spożycia paru kostek, to miłe uczucie słodyczy, które skutecznie poprawia humor. Jak pokazują badania, za przyjemność płynącą z czekolady odpowiadają endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które produkuje nasz organizm. Wydzielają się one także podczas spożywania tego smakołyku. Ludzie spożywający czekoladę są mniej zestresowani i emanują pozytywną energią.
- Odświeża umysł
Kilka kęsów czekolady potrafi postawić nas na nogi i pomaga się skoncentrować. Zawiera ona bowiem wiele substancji stymulujących, m.in. teobrominę, fenetylaminę i kofeinę. Czekolada pobudza, wyostrza umysł i pozwala zachować skupienie. Doskonałym dodatkiem do czekolady są orzechy laskowe, które również dobrze wpływają na koncentrację.
- Chroni skórę
Czekolada zawiera flawonoidy, przeciwutleniacze, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Nie jest oczywiście w stanie zastąpić kremu przeciwsłonecznego, ale może wspierać jego działanie.
- Wzmacnia układ krążeniowy
Regularne spożywanie, zwłaszcza gorzkiej czekolady, ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, ze względu na dużą zawartość kakao. Ponadto, obniża poziom złego cholesterolu i ryzyko chorób serca. Jedzenie niewielkich ilości czekolady sprawia też, że osoby, które to czynią, mają niższy poziom białka C-reaktywnego we krwi, dzięki czemu rzadziej przytrafiają im się stany zapalne serca.
- Poprawia wzrok
Czekolada poprawia wzrok za sprawą flawonoidów, które poprawiają krążenie krwi i ukrwienie mózgu, a także oczu. Lepiej odżywiona siatkówka gwarantuje wyższą ostrość widzenia i lepszą akomodację wzroku.
- Przeciwdziała cukrzycy
Osoby, które często spożywają niewielką porcję czekolady następuje zwiększenie czułości na działanie insuliny, co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy.
- Wspomaga trawienie
Czekolada, konkretnie gorzka, ma w swoim składzie około 15% błonnika, który ma pozytywny wpływ na trawienie. Co więcej, zjedzenie nawet niewielkiej ilości gorzkiej czekolady daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt na inne posiłki.
Na zakończenie pragniemy wyraźnie zaznaczyć – z czekoladą nie należy przesadzać, gdyż jej nadmiar w naszej diecie może powodować odkładanie się tłuszczu i podwyższony poziom cukru. Gdy jednak będziemy spożywać ją z umiarem, możemy na tym skorzystać.