CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW. JAK CHRONIĆ KOLANA?
Choroba zwyrodnieniowa stawów to przypadłość osób starszych, chociaż już w młodym wieku możemy sobie na nią „zapracować”. Należy ona do najczęstszych chorób aparatu ruchu. Co jest jej przyczyną? W jaki sposób możemy ochronić swoje kolana?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest pochodną urazu, wrodzonej i zaburzonej budowy stawu czy innych chorób (np. RZS czy cukrzycy). Chociaż może pojawić się także z przyczyn nieznanych. Za jej rozwój odpowiada zaburzenie ilości i jakości chrząstki stawowej. Stąd też ruchy w stawie i ich amortyzacja są utrudnione. Choroba ta najczęściej atakuje kolana, biodra, palce rąk i stóp oraz kręgosłup. Prowadzi do obniżenia jakości życia. Dzieje się tak, gdyż przy pogłębianiu się jej, bardzo często zostają uszkodzone również inne struktury – otaczające staw mięśnie, ścięgna i więzadła; torebka i chrząstka stawowa. Prowadzi to do ogromnego bólu i dyskomfortu przy poruszaniu się, a u osób, u których choroba jest dużo bardziej rozwinięta – powoduje także ból przy spoczynku.
Jak zadbać o kolana ?
Jak przy większości chorób, tak i w przypadku zwyrodnienia stawów, możemy poprawić swój stan zdrowia nie tylko farmakologią, ale również zmianą stylu życia. U osób otyłych ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej (zwłaszcza w stawie kolanowym) jest wyższe. Tak więc dbałość o odpowiednią wagę z pewnością wpłynie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia dolegliwości. Zrzucenie kilogramów zmniejsza ryzyko oraz postęp choroby, co przekłada się na zmniejszenie bólu.
Często charakter pracy jest bezpośrednią przyczyną pogłębiania się problemu. Ciągłe stanie oraz długie klękanie naraża staw na deformację. Dbanie o kondycję fizyczną powinno być nieodzownym elementem troski o kolana i inne stawy, ponieważ to mięśnie, które otaczają stawy zapewniają im stabilizację oraz płynność ruchu. Osoby, które ćwiczą regularnie odczuwają znacznie mniejsze dolegliwości niż osoby nieaktywne. Należy jednak pamiętać, że niektóre aktywności sportowe, jak np. podnoszenie ciężarów, piłka nożna czy zapasy, mogą przeciążać stawy i powodować ich urazy. Świetnym rozwiązaniem jest także krioterapia, która zastosowana na staw, osłabia ból i objawy zapalenia.
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy również ludzi, którzy mają wrodzone zaburzenia budowy stawów. Jest to m.in. przypadłość koślawości i szpotawości kolan. W takim wypadku osoby te muszą poddać się rehabilitacji, poruszać się przy użyciu odpowiednich sprzętów ortopedycznych (ortezy lub zastosowanie wkładek korekcyjnych i odpowiednich butów zmniejszających obciążenie stawów), a w skrajnych przypadkach poddać się operacji.
Pamiętać musimy także, że stawy muszą zmierzyć się z czynnikami niezależnymi. Ryzyko choroby zwyrodnieniowej wzrasta wraz z upływem lat i są na nią bardziej narażone kobiety, zwłaszcza po menopauzie. Dlatego tak istotna jest świadomość i odpowiednia prewencja, aby problemy ze stawami nie pojawiły się. Dbając o kondycję fizyczną, uprawiając sport i będąc świadomym ryzyka w bardzo dużym stopniu jesteśmy w stanie ograniczyć wystąpienie choroby zwyrodnieniowej stawów.