CO DAJE SPORTOWCOM SAUNA?
Sauna stanowi jedną z najpopularniejszych form relaksu i metod regeneracji wśród sportowców. Wysoka temperatura, a dzięki niej oczyszczenie organizmu to elementy, na których zasadza się działanie sauny. Te właściwości pozwalają szybciej zregenerować ciało po intensywnym wysiłku. Jak dokładnie sauna oddziałuje na nasz organizm? Jak efektywnie z niej korzystać? O tym poniżej.
Sauna sucha, sauna mokra. Oczyszczają i wzmacniają
Zalety korzystania z sauny suchej (tzw. fińska) czy mokrej można mnożyć. Dość drastyczna zmiana temperatury, doświadczana przez organizm sportowca po wejściu do sauny, wpływa na szybsze pozbywanie się toksyn i podniesienie wydolności. Sauna poprawia także odporność organizmu – cechę niezwykle istotną dla każdego, kto uprawia sport.
Właściwości sauny sprawiają, że organizm człowieka funkcjonuje jeszcze lepiej. Szybkie przejście z chłodnego pomieszczenia i stopniowy wzrost temperatury w saunie pobudzają także układ immunologiczny. Skutkiem działania sauny jest także rozszerzenie naczyń krwionośnych i podniesienie tętna osoby korzystającej z zabiegu. Przyspieszone krążenie krwi powoduje znacznie lepsze odżywienie mięśni i w konsekwencji ich szybszą regenerację.
Korzystanie z sauny można śmiało polecić osobom uskarżającym się na bóle stawów, trądzik, atopowe zapalenie skóry, nadmierny stres, bóle korzonkowe oraz zaburzenia snu. Poza konkretnymi medycznymi i sportowymi korzyściami, sauna dostarcza też sporo przyjemności i miłego relaksu. Ten rodzaj odpoczynku doskonale działa na zakwasy i potreningowe bóle mięśni, które często towarzyszą sportowcom.
Warto wiedzieć, że zalety korzystania z sauny są znane od stuleci. Przykładowo, już w VII w p.n.e. ten rodzaj relaksu i oczyszczenia stosowany był w środkowej Azji. Saunowanie w postaci gorących term i łaźni parowych doceniali także mieszkańcy Imperium Rzymskiego i Grecy. Od stuleci znane są także arabskie hammamy. Kolejne obszary zafascynowane możliwościami łaźni parowych to Rosja, Finlandia i kraje bałtyckie. Co ważne, wymienione terytoria to tylko część niesamowitego dziedzictwa saun na całym świecie.
Sauna niejedno ma imię
Możemy wyróżnić 3 główne typy sauny: suchą (fińską), parową (zwaną też łaźnią rzymską) i na promieniowanie podczerwone (sauna infrared). Pierwsza z nich – sauna fińska – charakteryzuje się najwyższą temperaturą, która sięga aż 90-100 stopni przy niskiej wilgotności (5-10%). Obficie wydzielający się podczas sesji pot, pozwala na dobre oczyszczenie organizmu. Ten rodzaj sauny nie jest jednak rekomendowany osobom z problemami krążeniowymi.
Sauna parowa jest natomiast propozycją dla osób, które gorzej znoszą wysokie temperatury (tu maksymalnie 60 stopni Celsjusza). Sięgająca nawet 100% wilgotność i możliwość dodania olejków eterycznych sprzyja relaksowi. Podobna temperatura panuje w saunie na podczerwień – różnicą jest jednak wilgotność, która w tym typie sauny jest znacznie niższa. Istotną zaletą wspomnianej metody jest głębokie wnikanie ciepła w ciało, dzięki czemu organizm korzystającego z zabiegu, oprócz wody może wydalać metale ciężkie oraz toksyny.
Korzystanie z sauny – większość nie zawsze ma rację
Według badań przeprowadzonych w USA, aż 75% osób korzysta z sauny 15-30 minut po zakończeniu treningu, a niespełna 8% 30-60 minut po wysiłku. Jak podkreślają fizjolodzy, korzystanie z sauny bezpośrednio po intensywnych ćwiczeniach jest dużym błędem. Odstęp pomiędzy treningiem a sauną powinien wynosić co najmniej kilka godzin, a optymalnie – dobę. Tyle bowiem wynosi czas potrzebny na powrót układu krążeniowego do normalnej pracy.
Co więcej, sauna powoduje intensywne pocenie, które skutkuje utratą sporej ilości wody i elektrolitów. Należy pamiętać, że nadwątlone przez trening rezerwy organizmu, po wizycie w saunie ulegną jeszcze większemu skurczeniu. Konsekwencją zbyt wczesnej wizyty w saunie może być przedłużony i utrudniony proces regeneracji, a nawet problemy z systemem krążeniowo-oddechowym i odwodnienie.
Wizyta w saunie nie powinna przekraczać 20 minut. Po seansie warto udać się na świeże powietrze, a po powrocie do domu zastosować naprzemiennie zimny i ciepły prysznic, a następnie udać się na odpoczynek (nie krótszy niż pół godziny). Wówczas nasz organizm dostanie odpowiedni bodziec do regeneracji, a sauna spełni swoje zadanie w 100%.