Eksperci Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy radzą pracodawcom, jak dbać o zdrowie pracowników – 12 skutecznych pomysłów
Otyłość i choroby jej towarzyszące, niski poziom aktywności fizycznej oraz starzenie się - to istotne czynniki, które obniżają sprawność i wydajność pracowników, a także przyczyniają się do ich częstszych absencji. Dlatego eksperci Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy apelują, aby sami pracodawcy aktywnie przeciwdziałali tym problemom i podpowiadają, jak to robić.
Specjaliści podkreślają, że dobra kondycja pracowników i dbanie o nią przez pracodawców przekłada się na wiele wymiernych korzyści, m.in. na: mniejszą częstość i długość absencji chorobowych pracowników, a także ich większą produktywność i zaangażowanie. Zyskuje też na tym wizerunek danej firmy czy organizacji oraz jej atrakcyjność na rynku pracy.
12 pomysłów na to, co Ty – jako pracodawca – możesz zrobić, aby zadbać o kondycję fizyczną pracowników!
(rekomendacje ekspertów Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy)
- Edukuj pracowników na temat wartości zdrowotnej różnych form aktywności fizycznej (np. jako metody radzenia sobie ze stresem czy zwiększania poziomu energii) i zachęcaj ich do podejmowania jej w czasie wolnym.
- Organizuj spotkania (bezpośrednie i online) ze sportowcami, amatorami-pasjonatami aktywności ruchowej, w tym również z Twojej firmy czy środowiska lokalnego.
- Zawieraj „kontrakty na aktywność fizyczną” z pracownikami, polegające na tym, że oni deklarują jakąś konkretną aktywność w określonym przedziale czasu czy osiągnięcie jakiegoś konkretnego wyniku, a firma wspiera ich w tym finansowo (np. refundując zakup sprzętu albo wsparcie trenera).
- Zapewniaj udogodnienia, np. w postaci stojaków na rowery, pryszniców i szatni dla osób, które aktywnie pokonują drogę do i z pracy (np. na rowerze, biegiem, na rolkach).
- Organizuj lub wspieraj grupy pracowników, które wspólnie ćwiczą, biegają lub grają w gry zespołowe.
- Przygotuj na terenie firmy miejsca i pomieszczenia do ćwiczeń, do wykorzystywania przez personel w czasie wolnym lub w przerwach od pracy (dostępnych także dla rodzin pracowników). Organizuj w takich miejscach zajęcia ruchowe z trenerem lub rehabilitantem (np. joga, aerobic, tai-chi, sztuki walki).
- Organizuj gry, konkursy lub zawody sportowe dla pracowników i ich rodzin.
- Sponsoruj zajęcia sportowo-rekreacyjne pracowników, np. w formie karnetów umożliwiających im regularny wstęp do centrów sportowych, klubów fitness czy na basen.
- Opracuj i upowszechniaj wśród pracowników informację na temat wpływu ich stanowiska pracy na narząd ruchu, wraz ze szczegółową instrukcją jakie ćwiczenia usprawniające lub odciążające mogą wykonywać (w czasie pracy lub po).
- Doposaż stanowiska pracy siedzącej w sprzęt ograniczający negatywne skutki długotrwałego siedzenia (np. specjalne piłki do siedzenia, ruchome blaty umożliwiające pracę na stojąco czy tzw. klękosiady).
- Wyposaż miejsce pracy lub pracowników w proste przyrządy do ćwiczeń (np. korektory postawy, bieżnie, drabinki, rowery stacjonarne).
- Organizuj krótkie przerwy w pracy na wspólne ćwiczenia, zachęcaj pracowników do przemieszczania się, korzystania ze schodów, etc.
VanityStyle od lat motywuje pracodawców do budowania angażującego miejsca pracy oraz inspirowania pracowników do aktywnego stylu życia i poszukiwania w sobie pasji. Dowiedz się więcej, jak wspólnie możemy zadbać o zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie Twoich pracowników: https://www.vanitystyle.pl/