FIT SŁODKOŚCI
Sportowcy także potrzebują węglowodanów i przepadają za słodyczami. Co zrobić, by cukry były dobrej jakości, a słodycze nie obniżały wyników treningu? Oto krótka lista produktów, które znakomicie zastąpią niezdrowe, przetworzone słodycze. FitHero ma dla Was także przepis na domową chałwę!
- Owoce
Jeśli masz ochotę na odrobinę zdrowej słodyczy, sięgnij po owoce. Świetne rezultaty daje picie koktajli owocowych. Naukowcy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Sportu i Kultury dowiedli na przykład, że koktajl jagodowy pity przed i po podnoszeniu ciężarów, znacznie przyspiesza regenerację mięśni. Ponadto, owoce stanowią świetne źródło mikroelementów i wody straconych podczas wysiłku. Warto jeść m.in. ananasy, arbuzy, melony, truskawki, jagody i maliny. Dobrym wyborem są także suszone owoce i bakalie, które dodatkowo stanowią źródło błonnika.
- Orzechy
Orzechy są wysokokaloryczne, dlatego nie możemy spożywać ich zbyt często. Najlepiej jeść je w dni treningowe, dzięki czemu bez trudu spalimy zbędne kalorie. Najbardziej polecane sportowcom są migdały – orzechy o dużej zawartości białka, bogate w witaminy E i B, fosfor, magnez i potas i poprawiają utlenianie kwasów tłuszczowych. Innymi orzechami, które warto włączyć do swojej diety są orzechy laskowe. Do ich zalet należy działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, a ponadto wzmacniają mięsień sercowy.
- Miód
Chcesz zastąpić cukier i znaleźć zdrowszy, naturalny słodzik? Proszę bardzo, miód nada się znakomicie. Jest doskonałym źródłem węglowodanów, w przeciwieństwie do cukru nie ma pustych kalorii. Ponadto, miód jest źródłem „szybkiej” energii, gdyż zawarte w nim fruktoza i glukoza są błyskawicznie przyswajane przez organizm. To świetny dodatek do posiłku przedtreningowego, gdyż zapewnia witalność i energetyczność.
- Czekolada gorzka
Magnez i kofeina zawarte w gorzkiej czekoladzie doskonale sprawdzają się w stanach zmęczenia i kiedy jesteśmy narażeni na bardzo intensywny wysiłek. Żelazo, które także znajdziemy w jej składzie, zapobiega niedokrwistości i wzmacnia organizm. Poza nimi, dzięki wysokiej zawartości kakao, gorzka czekolada jest bogata także w witaminy A, B, D i E, wapń, potas i cynk. Wszystkie te mikroskładniki są bardzo cenne i pożądane w diecie sportowca, dlatego czasem warto pozwolić sobie na odrobinę gorzkiej czekolady.
Zrób to sam!
Warto także przygotować własne, pozbawione niezdrowych substancji zagadkowego pochodzenia, fit słodycze. Oto przepis na domową chałwę: Na suchej patelni delikatnie podprażamy jedną szklankę sezamu (prażymy dosłownie chwilę, do pierwszego zrumienienia, patelnia nie może być zbyt rozgrzana), który po krótkim ostudzeniu mielimy w młynku do kawy (powinien zrobić się lekko kleisty) i dodajemy ok. 6-7 łyżek naturalnego, płynnego miodu i mieszamy łyżką, a potem ugniatamy rękami. Jeśli chcemy aby chałwa była słodsza możemy dodać rodzynek, jeśli chcemy aby miała kokosowy posmak, dodajemy trochę wiórków kokosowych. Porcje masy chałwowej zawijamy w papier do pieczenia lub używamy foremek i wstawiamy na 3-4 godziny do lodówki, aby mocno się schłodziła. Po wyjęciu z lodówki, odwijamy z papierka i jemy.
Smacznego!