Jak chcą pracować polscy pracownicy?
Nie tylko wysokość wynagrodzenia czy możliwość rozwoju, ale i komfort miejsca, w którym pracownik spędza osiem godzin dziennie, należą do najczęściej wymienianych czynników, które mają bardzo duży wpływ na podjęcie pracy. Dobrze zaaranżowane biuro ma służyć przede wszystkim wydajności, a dodatkowo to także świetna wizytówka firmy.
Pracodawcy mają coraz większą świadomość, jaki znaczenie odgrywa przyjazne miejsce pracy i atrakcyjna lokalizacja w procesie rekrutacji, dlatego na całym świecie środowisko pracy ulega przemianom. Co więcej, już dziś wiele osób pracuje zdalnie, nieraz wykonując w ten sposób większość zadań. W jakim miejscu chcą pracować Polacy?
Przyjazne miejsce, czyli jakie?
Jak wynika z raportu „How we want to work?”, najważniejszą cechą środowiska pracy, na którą zwraca uwagę aż 95 proc. pracowników, jest dostęp do światła dziennego. Na drugim miejscu – 93 proc. wskazań, znalazła się możliwość kontroli otoczenia, np. wpływ na temperaturę, ustawienie klimatyzacji. Równie istotna jest bliskość transportu publicznego, którą wymieniło 88 proc. zapytanych osób. Cenimy sobie także dostęp do kuchni w biurze – 83 proc. głosów.
Polacy marzą o nowoczesnym i wygodnym miejscu, które będzie dbać o prawidłową postawę w trakcie wykonywania pracy biurowej. Nie bez znaczenia dla samopoczucia pracowników i chęci do wykonywania obowiązków jest także wyposażenie, kolorystyka, ilość światła dziennego wpadająca do środka czy widoki za oknem. Domeną nowoczesnych biurowców są otwarte przeszklone przestrzenie, dzięki którym pracownicy korzystają z dobrze doświetlonych pomieszczeń, i chętnie spoglądają za szybę. To niezwykle istotne z punktu widzenia efektywności, ale i zdrowia – częste patrzenie za okno to naturalne ćwiczenie, które pozwala dbać o higienę wzroku. Istotę tego czynnika podnosi fakt, że w miejscu pracy spędzamy większość swojego czasu – ok. 2 000 godzin rocznie.
Prywatność ma znaczenie
Cenimy sobie prywatność nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym. W pracy potrzebujemy wyraźnie wydzielonych stref – w których można w ciszy skoncentrować, odpocząć, spożyć posiłek czy porozmawiać. Jak wskazuje raport „How we want to work?”, według znakomitej większości pracowników wśród elementów wyposażenia biura powinny znaleźć się wydzielone pokoje spotkań (90 proc.), budki telefoniczne (85 proc.) Jak deklarują badani większość z nich doświadczyło pracy w biurze tzw. gabinetowym – ponad połowa, niż na open space, w którym pracowało 4 na 10 ankietowanych.
Oto preferencje polskich pracowników, które sprawiają, że czują się lepiej i zdrowiej w miejscu pracy. Warto mieć je na uwadze, jeśli firma chce nie tylko pozyskać, ale i zatrzymać talenty.