Jak zaaranżować ergonomiczne biuro?
W miejscu pracy spędzamy 8 lub więcej godzin dziennie, co stanowi sporą część doby. W tym czasie musimy realizować rozmaite zadania i być w jak najlepszej formie intelektualnej. Pomieszczenie w którym się znajdujemy i wykorzystywane przez nas sprzęty mają ogromny wpływ na efektywność pracy i nasze samopoczucie. Co może zrobić pracodawca, by dzięki ergonomicznemu biuru zmaksymalizować wydajność swoich pracowników?
Nowe rozwiązania
Jeszcze kilkanaście lat temu nie przywiązywano zbyt dużej wagi do miejsca pracy i detali związanych z urządzaniem biura. Pracownikom wystarczało wątpliwej jakości krzesło, szafa na dokumenty i zwykłe biurko. Rosnące standardy i świadomość polskich pracodawców w kwestii aranżacji przestrzeni biurowej sprawiły, że warunki pracy uległy znacznej poprawie, a codzienne otoczenie pracowników jest znacznie bardziej komfortowe i przyjazne. Jak szacują eksperci, ergonomiczne meble biurowe i odpowiednie środowisko pracy są w stanie poprawić efektywność pracowników o 12%.
Zmienia się nie tylko jakość pomieszczeń, w których wykonujemy powierzone nam zadania, ale także podejście do wypoczynku podczas pracy. Coraz popularniejsze stają się strefy socjalne, przeznaczone do integracji i pogłębiania więzi pomiędzy pracownikami oraz strefy relaksu, służące szybkiej regeneracji w przerwie od obowiązków. Istotną rolę odgrywają także coraz lepiej wyposażone kuchnie i stołówki, dzięki którym pracownicy mogą posilić się w godzinach pracy.
Co przeszkadza w pracy?
Polscy pracownicy najbardziej narzekają na hałas w miejscu pracy – skarży się na niego ponad połowa ankietowanych. Kolejne na liście niedogodności są klimatyzacja, na którą narzeka 40% badanych, złe oświetlenie i zbyt mała ilość przestrzeni (około 1/3 badanych). Potrzeby pracowników są jednak zróżnicowane i w dużej mierze zależą od ich wieku oraz przyzwyczajeń. Eksperci z branży HR zauważają, że na obecny wygląd biur i ich unowocześnienie wpłynęło pojawienie się na rynku pracy pokolenia Y, czyli osób urodzonych w drugiej połowie lat 80-tych i pierwszej 90-tych. Wspomniani pracownicy są postrzegani jako dosyć wymagający i kładący duży nacisk na wysoką jakość środowiska pracy. Sporo do powiedzenia mają także ich starsi koledzy z pokolenia X (urodzeni od 1961 do 1985). Ta grupa z kolei preferuje pracę w ciszy i spokoju, najlepiej we własnym gabinecie.
Praktyczne rozwiązania
Aby spełnić oczekiwania pracowników i skutecznie dostosować środowisko pracy do ich potrzeb, warto zapytać ich o zdanie i umożliwić udział w procesie aranżowania biura. Wówczas, precyzyjnie znając opinie i wymagania załogi, zdecydowanie łatwiej wdrożyć rozwiązania skrojone na miarę naszego zespołu.
Ergonomiczne biuro, czyli takie, które jest dostosowane do możliwości psychofizycznych człowieka i pozwala mu na efektywne wykonywanie swoich obowiązków jak najmniejszym nakładem biologicznym, jest jedną z podstaw dobrego samopoczucia pracowników. Tworząc wspomniane środowisko pracy, pracodawca powinien zadbać o oświetlenie. Najlepsze dla ludzkiego oka jest światło słoneczne, jednak jeśli nie da się go wykorzystać, natężenie oświetlenia powinno wynosić więcej niż 500 luksów. Warto zatroszczyć się także o właściwą temperaturę w biurze, która nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza – jej optymalna wartość wynosi ok. 20-22 stopni.
Wolna przestrzeń ma również niebagatelne znaczenie dla kreatywności, wydajności i dobrego samopoczucia pracowników. Według Kodeksu Pracy, każdemu z nich przysługuje 13 m3 wolnego miejsca. Ogromne znaczenie dla komfortu w biurze ma również ergonomia mebli i organizacja przestrzeni. Optymalna odległość od monitora wynosi ok. 60-70 cm, natomiast kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem podczas pisania na klawiaturze powinien być prosty lub lekko rozwarty. Dobrym rozwiązaniem w biurze są również rośliny, które nie tylko wprowadzają „domową” atmosferę, ale również oczyszczają powietrze, a nawet pobudzają kreatywność.