Jakie są rodzaje jogi i który wybrać dla siebie?
Joga niejedno ma imię. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą aktywnością, często zastanawiają się zatem, który rodzaj zajęć wybrać. Praktyka jogi nie polega bowiem jedynie na żmudnych, powtarzalnych ćwiczeniach w rytmie wolnej muzyki – jej odmian jest bardzo wiele, dzięki czemu każdy z nas może dobrać ćwiczenia dopasowane do indywidualnych potrzeb. Chcesz skupić się na spalaniu kalorii i wzmocnieniu gibkości ciała? A może poszukujesz jedynie odprężenia od codziennych zmagań? Poznaj najpopularniejsze style jogi i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje wymagania! Precyzja, intensywność ćwiczeń, spokój ducha, poszukiwanie wewnętrznej równowagi – w każdej z odmian jogi skupiamy się nad innym z wymienionych aspektów. To właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy świadomie wybierali rodzaj zajęć.
Dynamiczna Ashtanga
Ta odmiana jogi z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom energicznych ćwiczeń. Podstawą praktyki jest płynne wykonywanie pozycji według stałej sekwencji oraz łączenie ruchu ze świadomym oddechem. Sekwencje asan są powtarzalne, zatem bez problemu można je przyswoić w szybkim tempie. Styl polecany zarówno początkującym, jak i zaawansowanym joginom.
Efekty po ćwiczeniach: Ashtanga pozwala poprawić kondycję oraz pięknie wyrzeźbić sylwetkę. Dodatkowo usprawnia pracę serca, dotlenia organizm, a także uczy kontroli nad własnym ciałem.
Regenerująca Sivananda
Sivandanda to klasyczny styl jogi, który umożliwia pracę nad ciałem, duchem i emocjami. Zajęcia opierają się na wykonywaniu pobudzających i wzmacniających pozycji. Każda sesja rozpoczynana jest medytacją, aby można było skupić się jedynie na tym, co „tu i teraz’’ i z pełną świadomością przejść do wykonywania poszczególnych asan. Większość ćwiczeń ma charakter relaksacyjny, dzięki czemu już po pierwszych zajęciach czujemy się przyjemnie odprężeni.
Efekty po ćwiczeniach: Regularna praktyka ułatwia pozytywne myślenie, poprawia świadomość i elastyczność ciała, a także rozwija duchowo i emocjonalnie. Ponadto Sivananda niweluje napięcie mięśniowe i pomaga lepiej radzić sobie ze stresem.
Mistyczna Kundalini
Głównym założeniem Kundalini jest wydobycie twórczej energii umiejscowionej u podstaw kręgosłupa – punkt ten nazywany jest pierwszą czakrą. Wraz z postępem ćwiczeń angażujemy pracę kolejnych czakr, które odpowiadają za poszczególne funkcje psychiczne człowieka. Praktyka Kundalini polega na połączeniu asan, medytacji, świadomego oddechu, śpiewu (mantry) oraz ruchu rąk. To doskonały wybór dla osób zainteresowanych duchową stroną jogi.
Efekty po ćwiczeniach: Mistyczna joga pomaga się zrelaksować oraz złagodzić huśtawki nastrojów. Po zajęciach możemy spodziewać się również lepszej jakości snu.
Zjawiskowa Air-joga
Bez wątpienia właśnie ten rodzaj jogi wygląda najbardziej widowiskowo! Aerojoga łączy w sobie elementy akrobatyki, sztuki cyrkowej i pilatesu. Asany wykonywane są przy użyciu chust zawieszonych pod sufitem. Air-joga polecana jest w szczególności osobom cierpiącym na problemy z kręgosłupem i stawami. Uprawianie jogi z chustą wymaga sporego wysiłku, ale w zamian daje nam ogromną porcję pozytywnej energii.
Efekty po ćwiczeniach: Ćwicząc Air-jogę, wzmacniamy mięśnie ramion i nóg. Wykonywanie asan z chustą dobrze wpływa na koncentrację, koordynację ruchową oraz usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Precyzyjna Iyengara
Precyzja i skupienie to dwie najważniejsze zasady, o których musimy pamiętać podczas praktyki jogi Iyengara. Pozycje jogistyczne wykonujemy powoli, z dużą dbałością o szczegóły. Mniej istotny staje się tutaj oddech czy medytacja. Nieodzownym elementem zajęć jest użycie wałków, klocków, pasków i lin. Iyengara polecana jest jako forma rehabilitacji przy zwyrodnieniach kręgosłupa.
Efekty po ćwiczeniach: Joga w statycznej formie pozwala skupić się na poszukiwaniu wewnętrznej harmonii. Iyengara pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi i ma duże znaczenie terapeutyczne.
Gorąca Bikram
Bikram jogę praktykuje się w nagrzanym pomieszczeniu, dlatego bardzo często nazywana jest ona także „hot jogą’’. Zajęcia opierają się na 26 pozycjach wykonywanych w tej samej kolejności. Sesja trwa zazwyczaj 90 min. i jest bardzo dynamiczna. Wszystkim asanom towarzyszy tak zwany oddech kapalabhati, czyli oddech ognia. Ćwiczenia bardzo szybko rozgrzewają nasze ciało i tym samym powodują pocenie się oraz wydalanie toksyn z organizmu.
Efekty po ćwiczeniach: Hot joga wzmacnia pracę układu krążenia, zwiększa świadomość ciała i pomaga zgubić zbędne kilogramy. Sesje Bikram jogi przyczyniają się również do naturalnego detoksu organizmu.
Joga dla kobiet w ciąży
Praktyka jogi jest szczególnie polecana kobietom ciężarnym ze względu na spokojny charakter ćwiczeń. Joga pozwala przyszłym mamom zadbać o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Odpowiednio dobrane asany pomagają zniwelować dotkliwe bóle pleców czy miednicy. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia dla ciężarnych znacznie różnią się od klasycznej praktyki. Najlepiej zatem zapisać się na zajęcia dedykowane dla kobiet w ciąży i trenować pod okiem profesjonalnego instruktora.
Efekty po ćwiczeniach: Odpowiednio wykonywane ćwiczenia przynoszą przyszłym mamom wiele korzyści, takich jak: wzmocnienie mięśni dna miednicy, uelastycznienie bioder, zniwelowanie bólu kręgosłupa, odprężenie i relaksacja.
Joga zbawiennie wpływa na nasze zdrowie, ciało i umysł. Bez względu na to, który styl wybierzesz, jej systematyczna praktyka sprawi, że Twoje życie stanie się szczęśliwsze. Już dziś sprawdź, gdzie w Twojej okolicy możesz rozpocząć zajęcia jogi z kartami #fitprofit i #fitsportna www.fitprofit.pl i www.fitsport.pl