Job crafitng. Powiedz pracy „lubię to”!
Dawniej, jeśli ktoś nie lubił swoje pracy, miał dwa wyjścia – zmienić ją albo przywyknąć. Dziś spadek motywacji i brak zaangażowania w wykonywanie obowiązków nie oznacza konieczności poszukiwania nowej. Za pomocą job craftingu możesz zmienić to, co nie sprawia Ci satysfakcji w zadania, które zbudują Twoją chęć do pracy.
Mimo że to zarobki przodują na liście powodów, które motywują do zmiany pracy, to jednak najbardziej docenianym czynnikiem przez pracowników jest satysfakcja z jej wykonywania. W końcu w firmie spędzamy minimum 8 godzin w ciągu dnia. A tym samym służbowe obowiązki mogą inspirować i pozytywnie nastrajać albo wręcz przeciwnie – działać negatywnie. Stąd już tylko jeden krok do wypalenia zawodowego… Spójrzmy jednak optymistycznie – jak wskazują badania, szczęśliwi pracownicy są o 50 proc. bardziej produktywni i przynoszą firmie o 33 proc. większe zyski, są też bardziej lojalni wobec przedsiębiorstwa.
Choć w dobie rynku pracownika o znalezienie nowego zajęcia nie jest trudno, to warto się zastanowić, czy zanim podejmiemy radykalne kroki, nie lepiej spróbować zmienić podejście do obecnego miejsca pracy.
Job crafitng – co to takiego?
Job crafting to działania nakierowane na samodzielne dopasowywanie pracy do swoich zdolności i predyspozycji. Pojęcie to po raz pierwszy zostało opisane i przebadane przez naukowców z Uniwersytetu Yale – Amy Wrzesniewski i Jane Dutton. Dwie badaczki odkryły, że zadowoleni i efektywni pracownicy stosują proste i jednocześnie bardzo skuteczne działania, które sprawiają, że pracuje im się przyjemniej i wydajniej.
Od czego zacząć?
Nawet najmniejsze zmiany mogą mieć ogromny wpływ na życie w pracy. Na początek wystarczą cztery kroki:
- przeanalizuj swoją pracę – zastanów się, ile czasu i energii poświęcasz na wykonanie poszczególnych zadań w ciągu dnia.
- określ, które zadania lubisz, a które nie – przypomnij sobie, jakie emocje towarzyszą Ci przy wykonywaniu obowiązków – dzięki temu dowiesz się, które sprawiają Ci radość, a które demotywują.
- opracuj plan działania – zastanów się, które elementy chciałbyś zmienić i ułóż plan działania.
- zamień pomysły na działanie – jeśli zmiany są radykalne skonsultuj się ze współpracownikami i przełożonym. Nie zapomnij o monitorowaniu, czy wprowadzone zmiany przynoszą pożądany efekt.
Bez wątpienia całe organizacje i pracownicy korzystają na craftingu. Warto pamiętać, że nawet najdrobniejsze zmiany w postaci przemodelowania zadań sprawiają, że codzienne obowiązki zyskują nowy sens oraz wpływają na skuteczność w działaniu. Job crafting to nie tylko sposób na przełamanie rutyny, ale także możliwość odkrycia swoich mocnych stron, poznania tego, co sprawia przyjemność. Dzięki czemu będziesz mógł poświęcać większość swojej energii tam, gdzie przyniesie Ci ona satysfakcję i motywację do dalszego działania.