Na czym polega łyżwiarstwo figurowe?
Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z najbardziej zjawiskowych aktywności fizycznych. Skoki, piruety, spirale, podnoszenia to elementy jazdy, które robią prawdziwe wrażenie. Łyżwiarze figurowi muszą mieć więc zdolności taneczne, wyczucie rytmu oraz giętkie, wysportowane ciało. Na czym dokładnie polega łyżwiarstwo figurowe i jakie były początki tej dyscypliny sportowej? Przeczytajcie w naszym artykule!
Łyżwiarstwo figurowe – jeden z najstarszych sportów świata
Początki łyżwiarstwa figurowego sięgają wielu tysięcy lat przed naszą erą. Pierwsze łyżwy wykonane z kości zwierzęcych pochodzą z epoki brązu. Pierwotnie służyły one prawdopodobnie jako środek transportu po zamarzniętych jeziorach i rzekach. Łyżwy o stalowych ostrzach pojawiły się natomiast w XIV wieku. Jazda na łyżwach uchodziła za jedną z form rozrywki od XVIII wieku – właśnie ta aktywność fizyczna chętnie uprawiana była przez władców szkockich i angielskich z dynastii Stuartów. Warto wiedzieć, że prekursorem dzisiejszego łyżwiarstwa figurowego był Jackson Haines, który po raz pierwszy wprowadził na lód elementy tańca i figury wykonywane w rytm muzyki. Jako dyscyplina sportowa łyżwiarstwo uznane zostało w 1892 roku i w tym czasie powstał również Międzynarodowy Związek Łyżwiarski. Od tamtej pory sport ten cieszy się ogromną popularnością i wciąż zyskuje nowych fanów!
Na czym polega łyżwiarstwo figurowe?
Łyżwiarstwo figurowe to jedna z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich. Zawody rozgrywane są indywidualnie, w parach bądź formacjach. Wbrew pozorom łyżwiarstwo nie jest sportem sezonowym. Profesjonaliści trenują przez cały rok i biorą udział konkursach także poza sezonem. Łyżwiarze figurowi rywalizują na różnych poziomach trudności – główne zawody zazwyczaj kończą się pokazami mistrzów, które zawsze cieszą się ogromnym entuzjazmem wśród widzów. Na lodzie wykonuje się różne figury, m.in.:
- Piruety – muszą być stabilne i zazwyczaj w zawodach mają określoną liczbę obrotów
- Spirale – element łyżwiarstwa figurowego wykonywany przez kobiety. Podczas wykonywania spirali ciało zawodniczki układa się w kształt litery Y.
- Mondo – podczas wykonywania tego elementu noga zawodnika układa się w kształt litery V, a łyżwy rozkładane są tak, by tworzyły linię prostą.
- Podnoszenia – za ten element zazwyczaj odpowiada partner, który podnosi partnerkę wysoko podczas wykonywania trudnej pozycji.
- Skoki wyrzucane – inaczej po prostu skoki wykonywane z asystą. Partner pomaga partnerce w skoku, co dodaje elementowi wysokości, długości i nuty dramatyzmu.
- Ina Bauer – jeden z eleganckich elementów łączących w łyżwiarstwie figurowym, w którym zawodnik jedzie na dwóch nogach ustawionych równolegle do siebie i odwróconych piętami.
Łyżwiarstwo figurowe to sport podobny do gimnastyki artystycznej, wymaga więc zdolności tanecznych, wyczucia rytmu, dobrej giętkości ciała oraz koordynacji ruchowej. Osoby, które zawodowo zajmują się uprawianiem tej aktywności często jednocześnie trenują balet, taniec bądź gimnastykę. Czujesz, że łyżwiarstwo figurowe to idealna dyscyplina dla Ciebie? Znajdź najbliższe lodowisko w swojej okolicy https://www.fitprofit.pl/obiekty i śmigaj na trening!