Otyłość pracowników problemem pracodawców
W 2025 roku aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości – alarmuje World Obesity Federation. W Polsce z problemem tym zmaga się już 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet. Za taki stan odpowiedzialne są bak ruchu i zła dieta.
W środę 24 października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Dlaczego to zagadnienie jest tak ważne? Otyłość jest jednym z większych wyzwań globalnych XXI wieku. Niektóre źródła naukowe mówią już o jej epidemii, a nawet pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Może również przyczynić się do złego stanu zdrowia psychicznego, poprzez zaburzenia odżywiania i zaburzenia depresyjne. Ponadto, otyłość wymaga większych nakładów na opiekę zdrowotną, niekiedy wpływa również na ograniczenie zdolności do pracy. Według WHO koszty medyczne związane z leczeniem chorób powodowanych przez nadwagę i otyłość w 2025 roku mogą sięgnąć aż 1,2 bln dolarów!
Polski problem
Polska od wielu lat plasuje się na niechlubnych wysokich pozycjach i wykazuje wysoki odsetek osób otyłych w naszym kraju. Nadciśnienie tętnicze (jedno ze schorzeń będących konsekwencją otyłości) ma prawie 10 milionów Polaków. Sytuację pogarsza fakt braku aktywności fizycznej, niezdrowych nawyków żywieniowych i stosowania używek (papierosy, alkohol) – co, zgodnie z prognozami, spowoduje, że do 2035 roku liczba pacjentów z nadciśnieniem wzrośnie do 14 milionów.
Nie tylko dorośli, ale i najmłodsi… Według badań prowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka, już co dziesiąty drugoklasista w Polsce ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, a wskaźnik ten związany jest bezpośrednio z poziomem nadwagi i otyłości.
Pracodawcy na ratunek!
Otyłość przekłada się na wszystkie obszary życia, także na sferę zawodową. Na szczęście coraz więcej pracodawców zaczyna podejmować działania profilaktyczne, które mają na celu skutecznie zmobilizować zespół do utrzymania prawidłowej wagi ciała. Oferują swoim pracownikom m.in. możliwość konsultacji z dietetykiem, dostęp do zdrowych przekąsek czy wartościowego menu w firmowych stołówkach. Wiele przedsiębiorstw wprowadza u siebie również systemy motywacyjne z zakresu sportu i rekreacji (np. karty sportowo-rekreacyjne FitProfit i FitSport), w biurach powstają siłownie i kluby fitness, z których osoby zatrudnione mogą korzystać do woli. Wsparcie przełożonego jest istotnym czynnikiem w kontekście zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników.