PIERWSZE KROKI NA SIŁOWNI – PORADY
„Idę na siłownię!” – myślisz. „Tylko od czego zacząć? Nie potrafię obsługiwać tych wszystkich maszyn…”. To zazwyczaj zniechęca do rozpoczęcia przygody z siłownią, a nie powinno. Oto kilka rad, które pozwolą Ci postawić pierwsze kroki na siłowni.
Po pierwsze. Wybierz odpowiedni strój i obuwie. Raczej nie ćwicz w krótkich spodenkach, bo to bardzo niepraktyczne w przypadku treningu na siłowni. Odpowiednie obuwie (które zabierzesz na zmianę) ma również ogromne znaczenie. Trampki się nie nadają. Oprócz odpowiedniego stroju sportowego, zabierz butelkę wody i ręcznik. Dobrze jest używać go, okrywającsiedziska maszyn czy ławek przed skorzystaniem z nich. Nie zapomnij również o kosmetykach do odświeżenia się po intensywnym wysiłku i klapkach pod prysznic.
Po drugie. Wybierz klub, który będzie spełniać Twoje oczekiwania. Kieruj się przede wszystkim jego wyposażeniem, przestrzenią. Sprawdź, czy panuje w nim przyjazna atmosfera, a instruktorzy (trenerzy) służą pomocą i chętnie dzielą się wiedzą. Z korzyścią dla Ciebie będzie, jeśli klub nie jest specjalnie przepełniony (żeby nie czekać w kolejce do urządzeń) oraz gdy jest klimatyzowany. Przychodząc pierwszy raz na siłownię, nie obawiaj się pytać. Poproś trenera dyżurującego o zaprezentowanie obsługi maszyn i poprawności wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Będziesz czuć się znacznie pewniej, wiedząc, co do czego służy.
Po trzecie. Zanim zaczniesz trenować, określ swój cel treningowy. Chcesz zbudować masę mięśniową, a może marzysz o redukcji wagi? Pierwsze kroki dobrze jest stawiać w towarzystwie trenera personalnego, który pomoże Ci w doborze odpowiednich ćwiczeń, pokaże poprawność ich wykonywania, będzie sprawować nad Tobą pieczę. I będzie Cię dodatkowo motywować.
Każdy Twój trening powinien rozpocząć się około 10–15 minutową rozgrzewką. To fundament, który pozwoli przygotować Twój organizm do wysiłku i zapobiegnie kontuzjom. W rozgrzewce powinny znaleźć się ćwiczenia aerobowe (np. rowerek, orbitrek czy bieżnia), ćwiczenia gibkościowe – rozgrzewające Twoje stawy (skłony, skręty, krążenia ramion) oraz ćwiczenia siłowe (z hantlami o niskiej wadze).
Po dobrze wykonanej rozgrzewce możesz przejść do treningu głównego. Pamiętaj, że pierwsze treningi powinny być wprowadzające i z użyciem nieco mniejszego ciężaru, po to, aby przygotować mięśnie i stawy do cięższej pracy w kolejnych etapach. Opanowanie poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń nie jest takie łatwe, jak się każdemu wydaje. Potrzeba czasu oraz regularnego trenowania.
Wbrew pozorom jednym z kluczowych elementów jest także oddychanie. Nabieraj powietrza, kiedy opuszczasz ciężar, a wypuszczaj, kiedy go podnosisz. Najlepiej jeśli na początku poćwiczysz np. z samą sztangą. Szybciej opanujesz właściwy ruch i nauczysz się poprawnie oddychać.
Po czwarte. Nie oglądaj się na innych! Dobieraj ciężar do własnych predyspozycji i możliwości. Nie ulegaj presji otoczenia, trenuj z głową.
Na początku 3 treningi w tygodniu w zupełności wystarczą. Po każdym treningu wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających mięśnie i stawy. Taki stretching jest niezwykle ważny, bo zmniejsza ryzyko kontuzji, uelastycznia i rozciąga mięśnie, zwiększa ruchomość stawów.
Po piąte. Nie zapominaj również o regeneracji! To bardzo ważny element planu treningowego! Wiele początkujących osób niestety błędnie myśli, że im więcej tym lepiej. To nieprawda! Mięśnie potrzebują odpoczynku, żeby miały szansę rosnąć, a my żebyśmy mogli nabrać sił na kolejny trening.
Na koniec kilka ważnych wskazówek dla osób początkujących:
- zadbaj o to, co jesz, bez tego nawet najlepsze treningi nie dadzą Ci oczekiwanych efektów (w tej kwestii też będzie pomocny trener),
- bądź systematyczny,
- nie szukaj wymówek,
- lepszy krótki trening niż żaden,
- nie poddawaj się,
- pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał,
- nie zazdrość, a inspiruj się,
- zaakceptuj własne wzloty i upadki,
- zacznij działać!