Pole dance - muzyka, gimnastyka, sprawność
W ostatnich znacząco latach zmienił się sposób postrzegania pole dance w Polsce. Mało kto traktuje taniec na rurze jako aktywność właściwą klubom go-go, wykonywaną przez roznegliżowane tancerki. Społeczeństwo zaczyna doceniać sprawność i wygimnastykowanie zawodniczek, a turnieje i pokazy pole dance przyciągają coraz liczniejszą i coraz bardziej różnorodną publiczność. Na czym polega fenomen tego sportu?
Wymagająca dyscyplina
By osiągnąć wysoki poziom w pole dance, należy poświęcić sporo czasu i energii treningom. Bez systematyczności i sportowego zacięcia ani rusz. Taniec na rurze łączy bowiem elementy wielu dyscyplin, w tym akrobatyki, fitnessu i gimnastyki. Przed rozpoczęciem właściwych zajęć, podczas których kursantki uczą się ewolucji na rurze, przechodzą kilkutygodniowe przygotowanie, w trakcie którego wzmacniają swoje ciało, by to wytrzymało wysiłek związany z wykonywaniem figur na rurze. Później stopniowo zaczynają się przyzwyczajać do utrzymywania własnego ciężaru i obracania się wokół rury. Efektowne ewolucje, wykonywane przez profesjonalne tancerki, są końcowym efektem długotrwałego procesu.
Błyskawiczne korzyści
Nie musimy jednak wznosić się na wyżyny umiejętności, by zauważyć, jak nasze mięśnie zyskują rzeźbę, oraz wzrastają kondycja i zwinność. Poprawie ulegają też elastyczność i wytrzymałość. Pole dance chwalą sobie liczne gwiazdy i kobiety sukcesu, uważane za ikony piękna i posiadaczki wysportowanego ciała, m.in. piosenkarki (Fergie, Madonna) i aktorki (Jessica Alba, Kate Hudson i Demi Moore). Nic dziwnego, gdyż taniec na rurze doskonale modeluje pośladki, uda, brzuch oraz inne partie, gdyż w treningu biorą udział niemal wszystkie mięśnie. Kobiety uprawiające pole dance dostrzegają, że ich skóra jest jędrniejsza, bardziej elastyczna i pozbawiona cellulitu. W miarę treningów zarysowują się także mięśnie brzucha, nóg i rąk.
Wysportowana i pewna siebie
Nie tylko zmiany zachodzące w nabierającym sportowych kształtów ciele podnoszą pewność siebie i samoocenę kobiet uprawiających pole dance. Ta dyscyplina uczy także płynnych, pełnych gracji ruchów, które można następnie wykorzystać na dyskotece lub w klubie. Co więcej, elegancja w sposobie poruszania się, dobra równowaga i sprawność przenoszą się na życie codzienne i na to, jak prezentujemy się na co dzień. Nawet początkujące tancerki, którym wciąż daleko do perfekcji, zyskują sporą pewność siebie i większą świadomość własnego ciała. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ćwiczenia na rurze wymagają stroju, który sporo odsłania. Wiele nieprzywykłych do tego pań przełamuje się i zyskuje pozytywny impuls do akceptacji swojego ciała. Niebagatelne znaczenie ma także fakt, że podczas wymagających ćwiczeń pokonujemy własne ograniczenia i stajemy się mocniejsi psychicznie. Te wszystkie pozytywne zmiany rzecz jasna rzutują także na życie codzienne i podejście do spraw pozasportowych.
Pole dance zbliża
Treningi są także doskonałą okazją, by poznać nowych znajomych i spotykać się z nimi nie tylko na sali ćwiczeń. Zawodniczki pole dance zwracają uwagę na panującą podczas treningów rodzinną atmosferę, głęboką więź z innymi sportsmenkami i szybką integrację kursantek. Wspólna praca nad formą, przełamywanie barier, lęków i pozornych ograniczeń pozytywnie nastrajają i zbliżają trenujących. Pole dance to także świetna metoda na stres i monotonię. Warto zainteresować się tą nową i dość oryginalną dyscypliną – to wysiłek, który popłaca!