Zdrowy styl życia a wydajność pracy
Tworzenie przyjaznego miejsca pracy to nie tylko troska o pracowników, ale inwestycja firmy w lepsze wyniki, ograniczanie rotacji i absencji pracowników, które przyczyniają się do zmniejszenia efektywności biznesowej firm.
Dbałość pracodawców o przyjazne miejsce pracy jest odbierane przez pracowników jako troskę o nich, co przyczynia się do zwiększania poczucia zadowolenia osób zatrudnionych. Niestety, tylko 4 proc. firm w Polsce prowadzi działania wellbeingowe, które mają na celu wsparcie pracowników w zakresie zdrowego odżywiania, dbania o swoją sylwetkę oraz zachęcania do regularnej aktywności fizycznej. Co istotne, prawie 70 proc. pracowników deklaruje, że duże znaczenie ma dla nich, aby przedsiębiorstwo inwestowało w programy wspierające ich zdrowie i samopoczucie (VI Europejskie Badanie Warunków Pracy, Eurofound, 2017).
Zagrożenia
Aż 35 proc. osób aktywnych zawodowo określa swój poziom zmęczenia jako wysoki. Ma to bezpośredni wpływ na ich efektywność i samopoczucie – rzadziej lubią swoją pracę, mniej angażują się w pełnione obowiązki, są bardziej zestresowani, mają trudności w relacjach ze współpracownikami, a także nie widzą korzyści, by dbać o swoje zdrowie.
Rola pracodawcy
Rolą pracodawcy jest uświadamianie i wspieranie pracowników na drodze do zdrowego stylu życia. Jak to zrobić? Wprowadzić w miejscu pracy dedykowane działania edukacyjne (np. szkolenia, spotkania z trenerem/dietetykiem), programy prozdrowotne i benefity pracownicze dotyczące zdrowia. Wiadomo, że do zmiany nawyków nie można nikogo zmusić, ale warto zapewnić ku temu możliwości takiej jak chociażby dostęp do zdrowych, nieprzetworzonych produktów w biurze (np. warzyw i owoców) czy wody.
Pracodawca przyszłości
Polacy coraz częściej doceniają propracownicze firmy. Ponad 40 proc. z nas chce w przyszłości pracować tylko w takich przedsiębiorstwach, natomiast 25 proc. deklaruje, że odejdzie z aktualnego miejsca zatrudnienia, jeśli pracodawca nie wprowadzi benefitów dla zdrowia. Polscy pracownicy oczekują, aby jego firma bardziej wspierała aktywność fizyczną – 33 proc. (np. karty sportowo-rekreacyjne), a tyle samo liczy na większe wsparcie w zakresie zdrowego odżywiania.
Wypoczęty pracownik, dbający o zdrowie jest nie tylko bardziej efektywny, ale też zadowolony ze swojej pracy, a w pakiecie z motywującym pracodawcą i odpowiednim wynagrodzeniem wzrasta szansa na zatrzymanie specjalistów na dłużej.